Ciekawe lekcje niemieckiego

Ciekawe lekcje niemieckiego

Ciekawe lekcje niemieckiego

Lekcje niemieckiego mogą być interesujące. Powinny takie być. Ciekawe lekcje niemieckiego są jednak możliwe jedynie przy spełnieniu kilku warunków. Warto zdawać sobie z nich sprawę. Oto kilka z nich.

Liczy się czas i zaangażowanie

Trudno wymagać, aby lekcje niemieckiego były interesujące, jeśli nie są odpowiednio przygotowane. To podstawowa przyczyna tego, że w wielu przypadkach lekcje niemieckiego, jak i innych języków można określić na wiele sposobów, ale nie można powiedzieć, że są interesujące.

Powodów tego jest wiele. W szkołach publicznych nauczyciele są tak przeciążeni biurokracją, że i tak wypełnianie papierków zabierają do domu. Skąd mieliby wziąć czas na szczególne przygotowywanie zajęć?

Nieco inaczej jest w przypadku szkół językowych. Tu w grę wchodzą stawki płacone lektorom. Przy określonych stawkach również ciężko wymagać specjalnego przygotowywania się do zajęć.

Mogłoby się wydawać, że inaczej będzie to wyglądać w przypadku lekcji prywatnych. Niestety, i w tym przypadku chodzi albo o zbyt niskie stawki za godzinę, albo o zbyt niskie zaangażowanie się w przygotowywanie lekcji.

Ciekawe lekcje niemieckiego, poza warunkami opisanymi niżej, wymagają przede wszystkim czasu i zaangażowania. Przy wyborze nauczyciela czy kursów językowych warto o tym pamiętać. Taniej zwykle znaczy gorzej. Zbyt niska cena lekcji to gwarancja tego, że nie będą odpowiednio przygotowane.

Właściwie dobrane metody nauczania

Innym elementem i gwarancją ciekawych lekcji niemieckiego jest odpowiedni dobór metod nauczania. Dobór metod jest jednak możliwy tylko wtedy, gdy mamy do czynienia z odpowiednim nauczycielem. Zaangażowanym i dysponującym wystarczającym doświadczeniem oraz kwalifikacjami.

Taki nauczyciel zwróci uwagę na to, jakie metody w naszym przypadku będą najskuteczniejsze i najlepiej będą odpowiadać naszym predyspozycjom językowym.

Różnorodne techniki i interesujące materiały

Oprócz odpowiednich metod, które pomogą nam, a nie będą przeszkadzać w skutecznym przyswajaniu materiału, liczą się też stosowane techniki.

Czym różnią się metody nauczania od technik? W przypadku technik o konkretne działania, których celem jest wprowadzenie określonego materiału, skuteczną powtórkę czy utrwalenie.

Techniki powinny być różnorodne. Powinny obejmować zarówno tekst drukowany, jak i audio i wideo. Powinny zawierać elementy zabawy, w ograniczonym stopniu, a także, w przypadku zajęć w grupie elementy bazujące na współzawodnictwie.

Celem ich stosowania jest z jednej strony skuteczniejsze wprowadzanie materiału, z drugiej uatrakcyjnienie zajęć, aby zachować motywację ucznia na odpowiednim poziomie.

Ciekawe lekcje niemieckiego – podsumowanie

Ciekawe lekcje niemieckiego są możliwe. Zajęcia powinny być interesujące, ponieważ tylko dzięki temu możliwe jest zachowanie u ucznia motywacji do dalszej nauki. I tylko w ten sposób możliwe jest uzyskanie efektywności nauczania.

Największym problemem jest znalezienie odpowiedniego nauczyciela. Zaangażowanego i gotowego do poświęcania wystarczającej ilości czasu na dobre przygotowanie zajęć. W tym celu najlepiej zdecydować się na lekcje indywidualne.

Poza tym dobrze podzielić daną stawkę za godzinę zajęć na co najmniej dwa – godzina zajęć i co najmniej godzina przygotowania do nich. Wtedy otrzymamy odpowiedź na pytania, czy dana stawka gwarantuje nam przygotowanie na odpowiednim poziomie.

Warto o tym pamiętać przy wyborze nauczyciela.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *