Efektywna nauka niemieckiego

Efektywna nauka niemieckiego

Efektywna nauka niemieckiego

Niemieckiego można się uczyć samodzielnie, można zapisać się na kurs językowy lub poprzestać, jeśli mamy taką możliwość, na lekcjach w szkole. Każdy wybór oznacza inne możliwości i inną efektywność nauczania. Co jest najlepszym wyborem? Zapraszamy!

Nauka pod okiem nauczyciela czy samodzielnie?

Pierwszy podział dotyczy tego, czy chcemy się uczyć sami, na własna rękę, czy raczej pod okiem nauczyciela.

Wybór tego pierwszego może dotyczyć sytuacji, w której niemiecki to kolejny język obcy, którego chcemy się nauczyć. Znamy już co najmniej jeden i uważamy, że mamy dość doświadczenia w nauce jeżyków obcych, aby spróbować z niemieckim.

Czy to może być dobra decyzja? Może, choć bardzo często nie jest. Jeśli przecenimy własne siły, możemy zrazić się do nauki niemieckiego.

Aby tak się nie stało, powinniśmy zwłaszcza na początku szczególnie się przyłożyć.

Sprawdzone metody na własny użytek

Nauka języka na własną rękę nie jest prosta. Wymaga silnej motywacji, zaangażowania i gotowości do większego wysiłku, niż w przypadku nauki kierowanej przez nauczyciela.

Przede wszystkim trzeba spróbować starannie określić i zaplanować naukę określonego materiału.

Dobry plan pomoże nam trzymać się tego, co uważamy za istotne. A także nie tracić zapału do nauki niemieckiego.

Najgorsze, co może się stać, to na tyle się zmęczyć, że pojawi się zwątpienie. Po tym następuje spadek motywacji. W takiej sytuacji efektywność nauki jest równa zeru.

A co to za nauka niemieckiego, gdy nie wierzymy, że jesteśmy w stanie się czegokolwiek nauczyć?

Nauka niemieckiego z tekstem

Pomóc w tym mogą sprawdzone metody i techniki nauki niemieckiego. Podobnie jak w przypadku innych języków ważne jest zróżnicowanie. Warto sięgać do różnego typu materiałów. Do tego dostępnych w różnej formie.

Świetnie działa więc czytanie tekstów, najlepiej krótkich i w choć w niewielkim stopniu atrakcyjnych. Mogą one dotyczyć dziedzin, którymi się interesujemy. Mogą to być też kawały, horoskopy itp.

Nauka niemieckiego – filmy

Oprócz tekstów pisanych świetnym źródłem materiałów poprawiających znajomość niemieckiego są oczywiście filmy. Można zacząć od krótkich, nawet reklam czy wywiadów ze znanymi osobami. Następnym krokiem powinny być filmy pełnometrażowe, ale oczywiście z oryginalną ścieżką dźwiękową, za to z polskimi, a później z oryginalnymi napisami.

Podobne wersje można znaleźć na youtubie, ale też często mamy wybór w kinach.

Na koniec pozostają książki i prasa. To już rzucenie się na głębszą wodę. Jednak regularne czytanie w języku obcym plus obejrzenie od czasu do czasu filmu z oryginalną ścieżką dźwiękową to najskuteczniejsza metoda utrwalania znajomości i nauki języka niemieckiego.

Nauczyciel? Tylko dobry i tryb indywidualny

Mówiliśmy o nauce samodzielnej, na własną rękę. Nie należy o niej zapominać nawet w przypadku nauki na kursie czy na lekcjach prywatnych – jako uzupełnienie.

Nie ma jednak efektywniejszej metody jak nauka pod okiem świetnego nauczyciela. Do tego tryb indywidualnych zajęć i mamy to, czego oczekuje każdy, pragnący jak najszybciej i najskuteczniej nauczyć się niemieckiego.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *