Jak uczyć się niemieckiego? Najlepsze metody

Jak uczyć się niemieckiego? Najlepsze metody

Jak uczyć się niemieckiego – sprawdzone sposoby

Jak uczyć się niemieckiego – oto pytanie, które zadaje sobie wiele osób. Takich, które dopiero planują rozpoczęcie nauki niemieckiego. Ale też takich, które uczą się od jakiegoś czasu i chciałyby lepszych efektów. Jest kilka sposobów, aby to zmienić. Jakich? Podpowiadamy!

Rozpoczęcie nauki niemieckiego

Dla tych, którzy dopiero rozpoczynają przygodę z językiem niemieckim, nie ma lepszej rady niż następująca: znajdźcie dobrego nauczyciela. Skutecznego, który dopasuje metody do waszych predyspozycji językowych.

Na efekty nie będziecie musieli długo czekać. Nie ma lepszej metody od indywidualnych lekcji pod okiem dobrego fachowca.

Wspomnijmy o wieku, który przy planowaniu rozpoczęcia nauki warto wziąć pod uwagę. Wbrew powszechnej opinii jest dolna granica, za to trudno mówić o górnej!

Dolna granica to 3-4 klasa szkoły podstawowej. Naturalnie można zacząć wcześniej, jednak ani to nauka szczególnie efektywna, ani czasami udana. Ba, może być nawet szkodliwa.

Górnej granicy właściwie nie ma. Oczywiście, zapamiętywanie u 50-latka jest inne niż u 17-latka. Trudno temu zaprzeczyć. Jednak fikcją są opinie, że powyżej pewnej granicy wiekowej nie warto, albo się nie da. Da się i efekty są trwałe.

Nauka niemieckiego – kontynuacja na własną rękę

Wiele osób ma za sobą kilka lat nauki niemieckiego i po okresie przerwy chciałoby odświeżyć znajomość tego języka. Czy to możliwe i jak uczyć się niemieckiego samemu?

Po pierwsze, oczywiście że możliwe. Po drugie, zależnie od posiadanego doświadczenia w nauce języka efekty mogą być całkiem dobre. Na początek można udać się do najbliższej księgarni i przejrzeć parę podręczników. Wybieramy taki, który najlepiej odpowiada naszej znajomości niemieckiego. Nie za trudny, nie za łatwy.

Dobrze też, żeby do książki dołączona była płyta z odczytywanym tekstem z ćwiczeń. To pomaga, sami też będziemy czuć się pewniej, niż przy czytaniu tekstu na „czuja”.

Naturalnie książka to nie wszystko. Ale jest ważna, bo dobrze mieć się czego trzymać i nie próbować uczyć się, szukając materiałów na chybił trafił, na przykład w Internecie.

Co oprócz książki? To samo, co pod kolejnym punktem, dotyczącym sytuacji, w której aktualnie uczymy się niemieckiego, ale chcielibyśmy „przyspieszyć”.

Język niemiecki – nauka uzupełniająca

W sytuacji, gdy właśnie już uczymy się niemieckiego, ale czujemy, że to za mało, mamy całkiem spore pole do popisu, aby do nauki w szkole czy na kursie „dołożyć” coś od siebie. Piszę specjalnie o szkole lub o kursie, ponieważ głównie w takich przypadkach może istnieć potrzeba douczania się niemieckiego.

Trudno bowiem wyobrazić sobie podobną sytuację w przypadku korzystania z indywidualnych zajęć z niemieckiego. W takim przypadku nauczyciel powinien maksymalnie wykorzystać nasze możliwości, tak abyśmy po lekcji mieli raczej ochotę na odetchnięcie od niemieckiego, niż na szukanie dodatkowych materiałów.

Jeśli miałoby być inaczej, to jasny sygnał, że trzeba poszukać innego nauczyciela…

Jak uczyć się niemieckiego na własną rękę?

Co więc można robić we własnym zakresie, aby skutecznie douczyć się niemieckiego? Do dyspozycji mamy dziś przede wszystkim Internet, który niesamowicie ułatwia naukę czegokolwiek. Także języka niemieckiego.

Na pierwszy ogień rzućmy teksty do czytania. Dobrze zacząć od czegoś prostszego. Ale! Najlepiej aby to były teksty dotyczące albo czegoś, co nas interesuje, albo przynajmniej lekkie i przyjemne. Mogą to być kawały, horoskopy czy krzyżówki (jeśli ktoś lubi).

Idealne byłyby krótkie historyjki. Mogą być też komiksy, ale te zawierają zwykle wiele potocznych zwrotów i skrótów myślowych, które zwłaszcza dla początkujących w nauce niemieckiego mogą być bardzo trudne do zrozumienia.

Po tekstach przychodzi kolej na serwisy w rodzaju youtube’a. Mogą to być wywiady ze znanymi osobami, krótkie filmiki, nawet reklamy. Stąd blisko już mamy do filmów – oczywiście z lektorem lub dubbingiem niemieckim, a do tego z napisami, które mogą być znacznym ułatwieniem.

Na koniec nie powinniśmy zapominać o książkach. Czy na papierze, czy w wersji elektronicznej. Dzięki nim zyskujemy dostęp do języka niemieckiego na najróżniejszym poziomie. A do tego w zakresie tematyki, która najbardziej bam będzie odpowiadać.

Samodzielna nauka niemieckiego

Jak widać, nauka niemieckiego może mieć sens. Istnieje wiele możliwości. Do tego, jeśli tylko nie zabraknie nam chęci i konsekwencji w działaniu, korzystanie z nich może być bardzo efektywne.

Problem w tym, że aby uzyskiwać zadowalające efekty, potrzeba doświadczenia w nauce języków – możemy nim dysponować, jeśli znamy już dobrze jeden czy dwa inne języki – ale także właśnie cierpliwości i konsekwencji. A tych dwóch najczęściej brakuje.

Dlatego nauka niemieckiego, jak każdego innego języka, przysparza tylu problemów i rzadko kończy się – bez fachowego wsparcia – efektami, z których bylibyśmy zadowoleni.

A jeśli mówimy o nauce niemieckiego i dostępnych trybach nauki – warto wspomnieć o jeszcze jednym. Nie ma bardziej efektywnego trybu niż zajęcia indywidualne.

Potwierdza to każdy, kto po doświadczeniach z najcudowniejszymi kursami czy zajęciami w szkołach językowych choć raz spróbował właśnie lekcji indywidualnych – oczywiście pod warunkiem, że trafił na dobrego fachowca.

Więcej o tym, jak ważny jest skuteczny nauczyciel i co może decydować o efektywności nauki niemieckiego, piszemy na stronie pt. Jak szybko nauczyć się niemieckiego. Warto!


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *