Język niemiecki – jaki nauczyciel

Język niemiecki – jaki nauczyciel

Język niemiecki – liczy się nauczyciel

Język niemiecki to obok angielskiego najczęściej nauczany język obcy. Nauka języka niemieckiego, podobnie jak innych języków obcych, wymaga niemałego wysiłku, konsekwencji, czasu i określonych środków. Naturalnie poznawanie pewnych języków przychodzi łatwiej, innych trudniej. Na pewno łatwiej uczyć się języka angielskiego niż francuskiego.

Język niemiecki – trudniejszy czy nie?

Podobnie niemiecki uznawany jest za trudniejszy w nauce, przynajmniej na początku. Z kolei francuski może być prawdopodobnie dla wielu osób łatwiejszy do nauczenia niż węgierski czy japoński.

Prawdopodobnie, bo każdy język ma charakterystyczne cechy, które w pewnym stopniu wpływają na to, że ich naukę odbieramy jako łatwiejszą lub trudniejszą.

Z kolei wiele osób ma określone predyspozycje językowe, a także preferencje co do metod nauczania. Od nich może też wiele zależeć. Wielu nauka angielskiego sprawia mniej problemów, niż języka niemieckiego.

Ale są też osoby, u których wygląda to dokładnie odwrotnie. Im język niemiecki, znacznie bardziej uporządkowany, logiczny i przewidywalny – znacznie bardziej odpowiada niż właśnie wspomniany angielski.

Język niemiecki – jaki tryb nauki?

Podobnie jak w przypadku każdego innego języka obcego, także język niemiecki znacznie szybciej będziemy w stanie opanować, jeśli zdecydujemy się na indywidualny tryb nauki. Oczywiście, wydaje się, że wiąże się to z wyższymi kosztami. Często jednak są to tylko pozory.

Jeżeli zrobimy dokładne podliczenie kosztów, a zwłaszcza z uwzględnieniem czasu, który będziemy musieli poświęcić na nauczenie się języka niemieckiego w trybie indywidualnym i w trybie grupowym, np. na kursie językowym, w większości przypadków okaże się, że tryb indywidualny jest po prostu bardziej opłacalny.

Więcej na ten temat mówimy w osobnym tekście. W tym miejscu zdecydowanie opowiadamy się za trybem indywidualnym, jako efektywniejszym, gwarantującym niższe koszty i możliwość opanowania języka niemieckiego w znacznie krótszym czasie.

Niemiecki czy angielski?

Pytanie o to, którego języka zacząć się uczyć – języka niemieckiego czy angielskiego, jest jednym z najczęściej zadawanych pytań. Jeśli chcemy porównać język niemiecki z angielskim, trzeba wziąć pod uwagę kilka czynników. Warto zajrzeć na stronę Angielski czy niemiecki? Oto odpowiedź!, gdzie można znaleźć odpowiedzi na kilka związanych z tym pytań.

Jedno jest pewne, niezależnie od podjętej decyzji: nie warto poprzestawać na nauce jednego języka. Jeśli na początku będzie to język niemiecki, najdalej po roku intensywnej nauki dobrze zacząć naukę drugiego języka.

Jeśli będzie to dobrze zorganizowane i prowadzone, z pewnością nie będzie to tylko język niemiecki i drugi. Po jakimś czasie zaczniemy myśleć o kolejnym. A na pewno warto!

Nauka niemieckiego – jaki nauczyciel?

Najważniejsza kwestia, jeśli chodzi o język niemiecki i jego naukę, to trafienie na właściwego nauczyciela. Najlepiej na dobrego, choć z tym nie jest łatwo. Na rynku edukacyjnym działa bardzo wiele osób, którym brakuje kwalifikacji, nie mają odpowiednich kompetencji, nie mówiąc o doświadczeniu.

Często można na nie trafić – zwłaszcza wtedy, gdy kierujemy się przede wszystkim ceną. Z ceną za naukę języka niemieckiego, jak i innych języków jest podobnie, jak z wieloma innymi usługami. Zawsze sprawdzają się dwie zasady: najwyższa cena nie gwarantuje najwyższego poziomu.

Jednak najniższa cena to na pewno gwarancja najniższej jakości. Więcej o tym, o jakie kwalifikacje powinno chodzić, jakie doświadczenie, zaangażowanie i podejście do nauczania – na stronie Język niemiecki. Dotyczy to przede wszystkim sekcji „Doświadczenie nie tylko zawodowe”, „Kształcenie kompletne” czy „W praktyce – język niemiecki”. Warto zajrzeć!


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *