Kursy językowe czy lekcje indywidualne

Kursy językowe czy lekcje indywidualne

Kursy językowe vs lekcje indywidualne

Kursy językowe czy lekcje indywidualne? Nie raz zadajemy sobie podobne pytanie, gdy decydujemy się na naukę języka obcego. Oto kilka za i przeciw. Warto wziąć je pod uwagę!

Kursy językowe – zalety

Kursy językowe mają kilka zalet. Są tańsze od nauki w trybie indywidualnym. Zapewniają większą rozrywkę – nauka w większym gronie osób, przerwy na kawę. Często, choć nie zawsze możliwość przystąpienia do oficjalnie uznawanych egzaminów.

Jeśli je zdamy – dostajemy papierek potwierdzający naszą wiedzę i umiejętności.
I to by było na tyle.

Zajęcia indywidualne – zalety

Lekcje w trybie indywidualnym, czy jak kto woli lekcje prywatne to przede wszystkim nieporównywalnie wyższa efektywność nauki.

Naturalnie 85% (tak mniej więcej) zależy od umiejętności i kompetencji nauczyciela. Jednak ten sam bardzo dobry nauczyciel na kursie językowym, a na lekcjach prywatnych to wciąż ogromna różnica. Na korzyść lekcji indywidualnych, rzecz jasna.

Nie jest to pole do dyskusji. Nie ma właściwie osób, które po wypróbowaniu jakiegokolwiek kursu językowego, a następnie nauki w trybie indywidualnym – kiedykolwiek chciałyby zapisać się ponownie na kurs językowy.

To są fakty.

Dlaczego kursy językowe są nieefektywne

Kursy językowe to od początku do końca nauka bazująca na kompromisach. Na kompromisach, za które płacą uczestnicy kursów językowych.

Nie jest to wina ich organizatorów. Organizując kurs, zbiera się jak największą grupę osób. Mimo najszczerszych chęci nie ma się żadnego wpływu na to, w jakim wieku i o jakich umiejętnościach zgłoszą się osoby zapisujące się na kurs językowy.

Kursy językowe – główny zarzut

Efekt? Grupy, które powinny składać się wyłącznie z uczestników kursu w podobnym wieku i o podobnych umiejętnościach językowych, składają się jednak z osób w przypadkowym wieku i na przypadkowo mniej lub bardziej zbliżonym poziomie zaawansowania.

Dlaczego to takie ważne? Ponieważ metody i techniki nauczania, jak i wprowadzany materiał powinny być dostosowane do obu tych „parametrów”: wieku i poziomu wiedzy.

W przypadku kursów językowych jest to praktycznie niemożliwe do osiągnięcia.

Kursy językowe czy lekcje indywidualne?

Pozostaje jeszcze kwestia kosztów. Pozornie kursy językowe są tańsze. Pozornie, ponieważ jeśli podsumujemy czas potrzebny w ich przypadku na opanowanie danego materiału z czasem potrzebnym na nauczenie się tego samego w trybie indywidualnym – prywatne lekcje są górą.

Jedyny warunek to – bardzo dobry nauczyciel. Jeśli dobrze trafimy, żadna inna forma nauczania nie jest w stanie równać się z lekcjami indywidualnymi.

W przypadku kursów językowych zaleta w postaci nawet najlepszego nauczyciela może zostać zaprzepaszczona, jeśli trafimy na słabą lub wyjątkowo „rozrywkową” grupę.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *