Lekcje indywidualne lepsze niż kurs językowy?

Lekcje indywidualne lepsze niż kurs językowy?

Lekcje indywidualne – dlaczego lepsze od kursów?

Lekcje indywidualne to zdaniem wielu efektywniejszy tryb nauki niż zajęcia grupowe na kursach językowych. Czym zajęcia indywidualne przeważają nad kursami?
Oto kilka faktów, które warto wziąć pod uwagę, zanim zdecydujemy się na naukę niemieckiego czy angielskiego organizowaną w jednej z tych dwóch form.

Kursy językowe – więcej wad niż zalet

O kursach językowych napisaliśmy już na stronie Kursy językowe – dlaczego są nieskuteczne?. Przypomnijmy tylko, że w przypadku kursów językowych nie zawsze trafimy na świetnego nauczyciela, a tym bardziej nie możemy liczyć na w 100% zaangażowaną grupę.

Więcej pod wspomnianym adresem. Teraz zaś skupmy się na lekcjach indywidualnych.

Lekcje indywidualne – efektywność bezdyskusyjna

Lekcje indywidualne to najefektywniejszy tryb nauczania. Trudno dyskutować z liczbami. Jeden nauczyciel poświęca całą swoją uwagę jednemu uczniowi. 100% uwagi i zaangażowania.

W przypadku zajęć grupowych na kursach językowych udział przypadający na jednego ucznia jest nieporównywalnie mniejszy. Nie da się zaprzeczyć.

Ale nie to jest najważniejsze.

Znacznie ważniejsze jest, że lekcje indywidualne zapewniają pełną możliwość dostosowania metod nauczania, tempa, a także materiałów do indywidualnych predyspozycji i możliwości ucznia.

W przypadku kursów językowych o czymś podobnym nie ma mowy.

Tym bardziej liczy się nauczyciel

Oczywiście głównym założeniem jest dobry, skuteczny nauczyciel. Przy kiepskim nauczaniu tryb – czy to grupowy czy indywidualny – nie ma większego znaczenia.

Porównajmy naukę na kursie językowym i na lekcjach indywidualnych, przy założeniu, że mamy do czynienia z bardzo dobrym nauczycielem.

W pierwszym przypadku to oczywiście zaleta kursu i nasze szczęście, że właśnie na lepszego nauczyciela trafiliśmy. Jednak w przypadku prywatnych lekcji bardzo dobry nauczyciel może stać się prawdziwą lokomotywą, która rozpędzi nas w nauce niemieckiego, angielskiego czy jakiegokolwiek innego języka.

Tym bardziej liczy się ta różnica między kursami językowymi a nauka indywidualną, że w przypadku kursów znacznie trudniej o zmianę nauczyciela. Zwykle wiązałoby się to ze zmianą grupy, co jeszcze bardziej komplikuje sprawę.

W przypadku zajęć indywidualnych to żaden problem. Jeśli nie odpowiada nam nauczyciel – rezygnujemy i szukamy innego. To duża różnica.

Lekcje indywidualne – jest coś lepszego?

Z powyższego mogłoby wynikać, że lekcje indywidualne to idealny tryb nauki. Nie zawsze.

Jest jeszcze jeden tryb nauki, który – przy spełnieniu kilku warunków, może znacznie lepiej „zadziałać”, niż tryb indywidualny, a tym bardziej niż nauka na kursach językowych.

Mikro grupy, czyli grupki składające się z dwóch do trzech osób. Oto forma, która może nam najbardziej odpowiadać i sprawić, że najefektywniej będziemy uczyć się niemieckiego czy angielskiego.

W tak małej grupce – 2-3 osoby konkurencja może podwyższyć naszą motywację. Wiele jednak zależy od tego, czy owe 2-3 osoby dobrze pasują do siebie pod względem aktualnego poziomu znajomości języka, a także możliwości uczenia się.

Poza tym po prostu musi im taki tryb odpowiadać.

Może się też zdarzyć, że 2-3 osoby pasują do tego modelu w momencie rozpoczęcia nauki. Niech to potrwa pół roku. Jeśli po tym czasie któryś z wymienionych warunków nie będzie spełniony, lekcje indywidualne będą najlepszym wyborem.

Na szczęście tryb w mikro grupie może być dobierany czasowo.

To jednak jest możliwe tylko w przypadku zajęć indywidualnych i lekcji prywatnych. Wtedy, jeśli mamy do czynienia z dobrym, doświadczonym nauczycielem, to właśnie do niego powinna należeć decyzja, co w danym czasie i przypadku będzie najlepsze.

W przypadku kursów językowych nie mamy takich możliwości. To cała różnica.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *