Nauka niemieckiego i angielskiego

Nauka niemieckiego i angielskiego

Nauka niemieckiego i angielskiego – warto?

Nauka niemieckiego i angielskiego jest modna nie od dziś i można się z tego powodu tylko cieszyć. Po pierwsze, uczenie się języków wpływa na rozwój (nie tylko dziecka). Po drugie, co tu dużo mówić – zwiększa możliwości i „otwiera” wiele drzwi w życiu.

Język niemiecki vs angielski

W konfrontacji nauki niemieckiego i angielskiego niekwestionowanym zwycięzcą jest język angielski. Niemiecki przegrywa ze względu na popularność i powszechność stosowania angielskiego.

Walnie przyczynił się do tego Internet. Angielski stał się esperanto XXI wieku. Bez znajomości angielskiego ani rusz. Jaki ma to wpływ na naukę niemieckiego?

Efekty są dość interesujące. Z jednej strony jest mniejszy popyt na znajomość niemieckiego. Z drugiej jednak zapotrzebowanie, które istnieje, jest bardziej „jakościowe”. Co to oznacza?

Nie wszędzie przyda nam się znajomość niemieckiego. Nie w tylu przypadkach, co umiejętność posługiwania się językiem angielskim.

Kiedy jednak już taka potrzeba zaistnieje, znaczenie znajomości języka niemieckiego jest znacznie większe niż w przypadku angielskiego. Może to być atut, który zadecyduje o otrzymaniu nowej posady czy nawiązaniu kontaktów biznesowych.

Już dziś angielski, lepiej lub gorzej, znaja niemal wszyscy. Co innego niemiecki. I znajomością właśnie języka niemieckiego możemy się wyróżnić lub okazać lepsi od konkurencji.

Nauka niemieckiego – dlaczego się opłaca

Nauka niemieckiego się opłaca. Jeśli nie zachwycamy się tym językiem, naukę niemieckiego możemy potraktować jako inwestycję. Jak dobrą, bo pewną inwestycję.

Niemcy to od wielu lat główny eksporter w rankingach światowych. To jeden z głównych inwestorów w Europie. Niemieckie firmy dostarczają usług i produktów, z których korzystamy każdego dnia. Polskie firmy najwięcej kontaktów biznesowych mają właśnie z firmami niemieckimi.

Czy trzeba czegoś więcej? Jesteśmy skazani na częste kontakty z Niemcami. Dlaczego tego nie wykorzystać?

Jeśli nauka niemieckiego to indywidualnie

Główny problem z nauką niemieckiego to dość często niska efektywność nauczania. Powodów jest wiele.

Są one związane zarówno z warunkami w szkołach, jak i z obowiązującymi programami. Część podręczników pozostawia wiele do życzenia.

Nie wszyscy nauczyciele są odpowiednio przygotowani lub, jak w każdej innej branży – po prostu minęli się z powołaniem.

Nauka niemieckiego a przeciążeni nauczyciele

Jeśli chodzi o szkoły publiczne, nie wolno zapominać o przeciążeniu nauczycieli. Kto nie wie dokładnie, jak to wygląda, nie ma pojęcia, jak bardzo biurokracja i nieustanne, systematyczne wypełnianie tysięcy formularzy zabiera czas i siły.

Godziny spędzone nad papierkami powinny być przeznaczone na rozwój i przygotowywanie się do lepszego jakościowo prowadzenia zajęć.

Efekty są takie, że bardzo wiele osób, kończąc etap kształcenia się w szkołach publicznych, nie może się pochwalić zadowalającą znajomością języków obcych. Dotyczy to także nauki niemieckiego.

Grupowa vs indywidualna nauka niemieckiego

Wpływ na to mają nie tylko warunki w szkołach publicznych. Także wiele kursów i zajęć w systemie grupowych w prywatnych szkołach językowych to nie zawsze najlepsze rozwiązanie.

Efektywność nauczania w trybie indywidualnym lub w mikrogrupach 2-3-osobowych jest o niebo wyższa.

Naturalnie taki tryb nauki to wyższe koszty. Ale tylko pozornie. Wystarczy dobrze policzyć czas, w którym w trybie indywidualnym uczeń jest w stanie nauczyć się języka.

Jeśli porównamy to z czasem nauki w trybie grupowym, wnioski są jednoznaczne: tańszy (pozornie) tryb grupowych zajęć to znacznie większa strata czasu przeznaczonego na mniej efektywną naukę. Ale także dojazdy i jednoczesny brak czasu na inne zajęcia czy czynności.

Dlatego warto się dobrze zastanowić, czy przypadkiem lepszym wyborem nie będzie indywidualna nauka niemieckiego – czyli choć za wyższą cenę, ale za to szybciej i efektywniej, by w krótszym czasie móc zajmować się nowymi wyzwaniami.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *