Nauka niemieckiego czy warto

Nauka niemieckiego czy warto

Nauka niemieckiego – zawsze się opłaca

Nauka niemieckiego to dziś towar bardziej luksusowy niż kiedyś. Dziś w każdej szkole uczy się języka angielskiego. Czy rezygnacja z nauki drugiego języka to dobry pomysł?

Za kilka lat może się okazać, że angielski lepiej lub gorzej zna każdy. Wtedy umiejętność porozumiewania się w języku niemieckim może być dodatkowym lub decydującym atutem. Dlaczego?

Nauka niemieckiego to pewna inwestycja

Rzadko która gospodarka jest tak pewna jak niemiecka. Nawet w czasie kryzysu kilka lat temu nie wyhamowała tak, jak gospodarki innych krajów.

Ponadto z żadnym innym krajem nie jesteśmy tam mocno związani ekonomicznie, jak właśnie z Niemcami.

To niemieckie firmy najczęściej inwestują w Polsce. I właśnie te niemiecki firmy najchętniej kontaktują się z osobami, które znają język niemiecki.

Nie ma chyba lepszego powodu do nauki niemieckiego, niż zapotrzebowanie na jego znajomość.

Nauka niemieckiego – nie o taką jakość chodzi

Niestety, jakość nauczania niemieckiego nie jest najwyższa. Uczący się niemieckiego najczęściej poświęcają na naukę wiele lat.

Podobnie ma się rzecz z nauką innych języków obcych. Jednakże rezultaty często nie są takie, jakbyśmy chcieli.

Winny jest system, niedostosowany program, naprędce przygotowywane podręczniki. Czasami zbyt często zmieniane wraz ze zmieniającym się nauczycielem. Winne są trendy i moda na stosowanie idiotycznych metod nauczania niemieckiego i innych języków obcych.

Winni są też nauczyciele, którzy im się poddają. Płacą za to uczniowie – swoim czasem i pieniędzmi.

Nauka niemieckiego kiedyś i dziś

Jeszcze kilkanaście lat temu wyglądało to inaczej. Nieprawda? Wystarczy zerknąć na krótkie porównanie: Bawmy się! – oto krótki tekst na ten temat nauki niemieckiego dzisiaj i kilkanaście lat temu. Zamiast nauki zabawa, zamiast dyscypliny i konsekwencji luz.

Problem w tym, że nauka języka wymaga pracy i wysiłku. Nie ma nic za darmo. Nie ma cudownych metod, dzięki którym bez wysiłku zapamiętamy kilka tysięcy słówek, którymi później będziemy mogli operować.

Zabawa nie zastąpi zrozumienia zasad posługiwania się językiem obcym. Rzucanie piłeczką czy śpiewanie piosenek i klaskanie nie sprawią, że będziemy wiedzieć, kiedy użyć tego czy innego zwrotu. Bez pracy nie ma kołaczy. Bez zachodu nie ma miodu.

Znamy to nie tylko my: no pain, no gain czy ohne Fleiß kein Preis. W przypadku nauki języków, które naprawdę wymagają uczciwego wysiłku, można by jeszcze powiedzieć kto rano wstaje, temu Pan Bóg daje.

Mówiąc krótko: im więcej pracy od samego początku, tym szybciej pojawią się efekty. Nie można czekać na procenty, jeśli się nie zainwestuje.

Nauka niemieckiego skutecznie

Tak więc efekty mogą przyjść. Przykład? Unitalent.pl – nauka niemieckiego skutecznie, we Wrocławiu, z wykorzystaniem różnych metod. Zależnie od potrzeby i okoliczności.

Prywatny nauczyciel jest w stanie bardzo skutecznie nauczyć niemieckiego. Warunki do spełnienia? Musi być kompetentny, oprócz kwalifikacji i doświadczenia musi umieć dopasować metody nauczania do indywidualnych możliwości ucznia. No, i musi mieć plan, który będzie konsekwentnie realizował.

Skuteczny nauczyciel jest dziś na wagę złota. Jest gwarancją tego, że nie wyrzucimy pieniędzy w błoto i nie zmarnujemy czasu. Czasu, którego tak bardzo dziś brakuje.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *