Niemiecki indywidualnie – dlaczego lepiej

Niemiecki indywidualnie – dlaczego lepiej

Niemiecki indywidualnie – skuteczna nauka

Nauka niemieckiego indywidualnie to najlepszy wybór, jeśli chodzi o naukę tego języka. Dlaczego? Oto kilka powodów, dla których warto dobrze się zastanowić, planując rozpoczęcie nauki.

Same korzyści

Nauka niemieckiego w trybie indywidualnym to same korzyści. Dotyczy to nawet kosztów, o czym niżej. Poza lepszym ogólnym rozrachunkiem niemiecki indywidualnie a nie w trybie nauki w grupie to między innymi:

  • lepsza motywacja ucznia
  • efektywniej wykorzystane metody nauczania
  • lepiej dopasowane metody do predyspozycji ucznia
  • bliższy i mniej anonimowy kontakt z uczniem

i wiele więcej.

W sumie korzyści te składają się na większą efektywność uczenia. Uczeń ma też lepszą motywację do dalszej nauki, bez stosowanie specjalnych zabiegów. Skąd? Bez trudu dostrzega efekty swojej pracy i motywacja rośnie w naturalny sposób.

To wszystko sprawia, że uczący się niemieckiego indywidualnie nie tylko lepiej i szybciej uczy się języka niemieckiego. Dodatkowo wpływa to również na motywację i zaangażowanie w naukę innych języków.

Czegóż chcieć więcej?

Zajęcia w trybie grupowym oczywiście także dają efekty. Jednak efektywności tej nie można w żaden sposób porównać z nauką niemieckiego indywidualnie. Jeśli do tego dodamy dobrego nauczyciela – znakomite efekty mamy murowane.

Wyższa cena – ale czy na pewno?

Nauka niemieckiego indywidualnie, podobnie jak innych języków, wydaje się, ma jedną wadę. Jest to cena.

Koszt jednej godziny w grupie nie może się równać cenie godziny nauki niemieckiego w trybie indywidualnym lub w mini grupce (2-3 osoby). Wydaje się to oczywiste.

Zanim jednak zdecydujemy o tym, co jest bardziej opłacalne, warto odpowiedzieć sobie na pytanie: dlaczego?

Przecież nie po to, by nauczyciel czy instytucja bądź firma organizująca kurs nie mogła zarobić zbyt wiele. Cena za godzinę kursu wcale nie dlatego jest niższa niż za lekcję nauki indywidualnej.

Powód jest dość prosty. Cena godziny kursu jest niższa dlatego, że korzyści z nauki niemieckiego w grupie są po prostu mniejsze, niż w przypadku nauczania na zajęciach w trybie indywidualnym.

I nikt przy zdrowych zmysłach nie płaciłby za godzinę zajęć w grupie tyle, co za zajęcia indywidualne.

Nauka języka i nasze oszczędzanie inaczej

Co zatem powoduje, że wiele osób decyduje się na kursy niemieckiego i zajęcia w grupie? Odpowiedź wydaje się prozaiczna. To mylnie postrzegana oszczędność.

Dlaczego mylnie? W skrócie można powiedzieć tak: przy dobrze prowadzonej nauce niemieckiego indywidualnie uczeń może nauczyć się tego samego lub nawet więcej, niż za te same pieniądze, lecz w dłuższym czasie na kursie niemieckiego.

Gdzie jest więc oszczędność? Przecież nie w czasie – dłuższy czas trwania kursu, to mniej poznanego materiału w danym przedziale czasowym, większa liczba dojazdów, ich koszty itd.

Naprawdę trudno dostrzec tu jakiekolwiek realne oszczędności w stosunku do nominalnie droższych lekcji prywatnych.

Co decyduje o lepszych i gorszych decyzjach?

Jest jednak coś, co może spowodować, że zajęcia indywidualne niemieckiego wcale nie będą efektywniejsze od zajęć na kursie językowym. Nie nauczymy się na nich więcej, ani szybciej ani lepiej. I być może to właśnie to decyduje najczęściej, że nie mamy poczucia, że lekcje indywidualne dałyby nam znacznie więcej niż nauka na kursie niemieckiego.

Elementem, który może być decydujący, jest… nauczyciel. Indywidualna nauka niemieckiego będzie się odznaczała wymienionymi zaletami tylko wtedy, gdy trafimy na świetnego nauczyciela.

Taki nauczyciel może aż tak nie rozwinąć skrzydeł na zajęciach na kursie. Z różnych powodów. Jednak na zajęciach indywidualnych może zdziałać cuda.

A ponieważ trafiamy na różnych nauczycieli, niekoniecznie na najlepszych, właśnie nasze doświadczenia powodują, że nie wierzymy, że różnice w efektywności nauczania w trybie indywidualnym i w grupie mogą być tak drastyczne.

Jeśli więc decydujemy się na zajęcia indywidualne, przy wyborze nauczyciela musimy zwrócić uwagę na kilka elementów. To stosowane metody nauczania, zaangażowanie. To wreszcie planowanie i przygotowanie do zajęć. Bez nich prywatne lekcje niemieckiego niewiele będą się różnić od zajęć na kursie, a w gorszym przypadku mogą dawać nawet mniej.

Więcej o metodach i nauce indywidualnej na stronie Nauka niemieckiego. Warto dwa razy się zastanowić przed podjęciem decyzji o nauce języka. To prawdziwa inwestycja czasu i pieniędzy. Zwłaszcza tego pierwszego, jeśli źle zainwestujemy – nikt nam już nie zwróci.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *